Сценарій газового ренесансу України


1)
Власний видобуток газу покриє потреби України лише у 2023 році

Аналіз поточних обсягів виробництва природного газу, масштабів розвідувально-пошукових робіт, та інвестиційних програм вітчизняних видобувних підприємств дозволяє зробити висновок, що власний видобуток газу покриє потреби України лише у 2023 році, проте вже в 2024- перевищить на 19,6%.

1
На нашу думку, причиною недовиконання державної програми по нарощуванню національного видобутку газу в обсязі 27 млрд. кубометрів до 2020 року є недосконалість податкового законодавства, а також система видачі дозволів надрокористувань. Проте, найбільшого занепокоєння в нас викликають окремі факти необ’єктивного відображення інформації безпосередньо з родовищ. Провівши аналіз життєвого циклу окремих родовищ та порівнявши інформацію про дебіти окремих свердловин, що доступна на сайтах видобувних компаній, ми прийшли до висновку про необ’єктивне відображення інформації. Тобто приросту може не бути, про те про нього говорять. Тому сьогодні це найбільша проблема: потрібно бути об’єктивними самим перед собою. Саме через це ми виступаємо за глобальну прозорість видобувних підприємств та незалежні громадські перевірки реального стану справ на державних газових родовищах. Перемога має бути не тільки в цифрах та яскравих презентаціях,- її мають відчути наші співгромадяни через зниження тарифів на газ.

2. Україна збереже транзит газу після 2019 року: мінімум 40 млрд. кубометрів

Після 2019 року транзит природного газу в ЄС через газотранспортну систему Україну складатиме мінімум 40 мільярдів кубометрів, що можна розрахувати імітаційним моделюванням товаротранспортних потоків територією Європи. На нашу думку Україна зберігатиме статус транзитної держави через утопічність проекту «Турецький потік» та активну енергетичну дипломатію. Південний обхідний газопровід з Росії – це найбільший виклик системі безпеки європейських країн. В країнах ЄС це прекрасно усвідомлюють тому демонструють стриману дипломатичність у взаємовідносинах з Росією.

Водночас, варто відмітити, що аби зберегти транзит на рівні 40 мільярдів кубометрів слід знизити тарифи на вхід/вихід до газотранспортної системи, оскільки вони суттєво завищені та переважно відіграють роль політичних, де кінцевою метою є – прискорена амортизація ГТС. В нас виникають сумніви, щодо доцільності подібного підходу, адже прискорений метод амортизації є економічно виправданим лише в галузях, де виробляється продукт протягом короткого часу. Наприклад, прискорена амортизація вигідна коли виготовляються смартфони, які перестануть випускатися через два роки. В інших галузях цей метод призводить до викривлення фінансових результатів, що порушує базовий принцип бухгалтерського обліку про відповідність доходів і витрат, які понесенні для отримання таких доходів.

Оскільки газотранспортна система України не може припинити свою діяльність, адже через неї транспортується газ і для вітчизняних потреб, то в момент коли залишкова вартість досягне «нуля», необхідно буде провести дооцінку активів. Згідно основ економіки відомо, що активи без залишкової вартості не можуть приносити доходи – порушується принцип відповідності. Виходячи із цього, ми прогнозуємо появу надлишкової амортизації розміром в кілька мільярдів гривень, що додатково навантажать тариф для споживачів природного газу, які один раз її вже сплатили.

3. Український газовий хаб утвориться автоматично після будівництва інтерконнектору з Польщею у 2020 році

Зниження вартості газу для усіх категорій вітчизняних споживачів можливе лише після утворення газового хабу в Україні. На нашу думку, газовий вузол утвориться автоматично у 2020 році після завершення будівництва інтерконнектору з Польщею. Даний проект надасть Україні доступ до газу який надходить з Норвегії та США, а Польщі та європейським партнерам- до газотранспортних та газозберігаючих потужностей України.

2

3

5

Ми переконані, що найбільшого економічного ефекту для бюджету України можна досягти шляхом утворення спільного міждержавного підприємства. Згідно наших розрахунків, за песимістичного сценарію даний інтерконнектор вийде на рівень самоокупності всього за 7 років, після чого щорічний прибуток складатиме до 130 млн. доларів.

4

Необхідність пошуку альтернативних джерел постачання газу в Україну, пояснюється тим що газ імпортований з Європи по існуючим маршрутам формується на 80% з блакитного палива російського походження.

6

7
Особливо актуальною дана проблема стане після 2019 року, коли транзит газу територією України зменшиться у два рази, а відтак через відсутність вільного ресурсу газу, реальна можливість його імпортування по існуючим маршрутам знизиться аналогічним чином.

 

 

Сделать репост
  •  
  •  
  •  
  •  
  •